
Co to je Bitcoin a jaká je jeho výhoda
Největší výhodou Bitcoinu je, že nemá žádnou vnější autoritu, majitele sítě, který by určoval pravidla hry. Tím je dosažena decentralizace v maximální možné míře, které v budoucnu těžko docílí jakákoliv jiná kryptoměna. Dokonce i její tvůrce je neznámý a ač v počátku vytěžil cca 1 milion Bitcoinů, nikdy nebyly použity v žádné transakci.
Tvůrce Bitcoinu je znám pouze pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Jestli se jedná o jednotlivce nebo skupinu vývojářů nikdo neví. A to je dobře a snad to tak i zůstane.
Další výhodou je jeho omezené množství, které je předem stanoveno na 21 milionů. Nikdy jich nebude víc, na rozdíl od fiat měn jako je třeba americký dolar, který je tisknut ve velkém a tím znehodnocuje současné dolary, které jsou na trhu. Díky tomu nebude Bitcoin podléhat inflaci.
Bitcoiny také není možné padělat. Dokonce k dnešnímu datu bylo ztraceno již kolem 4 milionů Bitcoinů a toto číslo se bude neustále zvyšovat, takže lze říci, že jejich konečné "použitelné" množství bude 17 milionů. Nebo ještě míň.
Dva lidé z různých koutů světa si mohou poslat prostředky napřímo peer-to-peer, tj. bez jakéhokoliv prostředníka, který rozhodne, zda tuto transakci povolí či ne. A ještě by si za ni vzal provizi.
Bitcoinové účty navíc nelze zmrazit ani je nemůže obestavit exekutor. Stačí vlastnit privátní klíče ke svým Bitcoinům a jsou vaše, ač je nemáte přímo u sebe, ale jsou k nalezení na blockchainu.
Známý obhájce kryptoměn Andreas M. Antonopolus uvádí pět hlavních pilířů, které má bitcoin a dle jeho názoru každá dobrá kryptoměna. Jsou jimi:
- Otevřenost
- Neexistence hranic
- Neutralita
- Odolnost vůči cenzuře
- Veřejnost
Finanční revoluce jménem Bitcoin už je tu mezi námi, přišla v reakci na selhání tradičního bankovního systému s částečným rezervním systémem.
Anonymita kryptoměn | Pseudonymní Bitcoin
Bitcoin není zcela anonymní, protože na blockchainu můžete dohledat veškeré transakce, které se uskutečnily. Pro Bitcoin se užívá označení pseudonymní. Víte, z které adresy vám Bitcoiny přišly, ale nevidíte, kdo se za danou adresou skrývá. U mezibankovních transakcí se vám zobrazí i odesílatel, tedy osoba nebo firma, od které finance obdržíte.
Na privátní transakce tu jsou jiné kryptoměny, které anonymitu řeší. Mezi ně patří Monero, Zcash, Horizen, PivX, Beam, Grin a mnohé další.
Bitcoin bude anonymitu nejspíš v budoucnu také umožňovat, ve hře je například druhá vrstva s implementací MimbleWimble.
Jak investovat do Bitcoinu | Směnárny a burzy
Teď se podíváme na to, jak nakoupit Bitcoiny. Ty se dají koupit na některé směnárně (ta vám Bitcoiny prodává) nebo burze (tam je kupujete od ostatních uživatelů). Obchodují se oproti fiat měně, nejčastěji Dolaru, Euru, v ideálním případě také České koruně.
Právě obchodování proti České koruně je pro nás nejvýhodnější, vyhneme se konverzi CZK/USD nebo CZK/EUR, kde si banka nebo směnárna ukrojí nějaké to procento.
Existuje několik řešení, jak zakoupit Bitcoiny a pár dalších základních kryptoměn přímo za koruny. Burzy Coingi.com a Coinmate mají sídlo ve Velké Británii, ale obě mají české majitele. Společný mají taktéž účet u FIO banky, pokud vlastníte účet u této banky také, vězte že váš převod bude hotový do několika sekund, maximálně minut.
Na obou těchto burzách můžete k nákupu kryptoměn využít také Eura.
Oběma těmto kryptoměnovým burzám se věnujeme v těchto recenzích: Coingi.com, Coinmate.
Stálicí na trhu směnáren je také Coinbase. Ta láká nové klienty na vstupní dary. Kromě registračního bonusu 10 $ teď Coinbase nově nabízí také zdarma kryptoměny Zcash, Basic Attention Token a 0x. Tyto kryptoměny dostanete za shlédnutí edukativních videí týkajících se právě uvedených tří kryptoměn ZEC, BAT a ZRX.
Uskladnění Bitcoinů
A jak si pořízené Bitcoiny uskladnit, aby byly bezpečné? Existuje několik způsobů, pojďme se na ně podívat.
Bitcoiny na burzách a směnárnách
Ano, když si na kryptoměnové směnárně pořídíte Bitcoiny, můžete si je na ní nechat. Je to však nejméně bezpečná forma, jelikož vaše privátní klíče vlastní třetí strana, tedy konkrétní burza.
Softwarové peněženky
Tyto máte uloženy v počítači, některé stahují celý blockchain (full client), některé ne. Ano, na softwarové peněžence máte Bitcoiny bezpečněji uložené, než když je necháte na směnárně, ale dokonalé řešení to také není. Patří mezi ně Exodus, Electrum nebo Mycelium. To jen tak pro výčet, existuje jich samozřejmě celá řada.
Mobilní peněženky
Bitcoin můžete mít také ve svém mobilním telefonu. V případě jeho ztráty také existuje možnost obnovení přes seed, takže nemusíte mít strach. O nejbezpečnější řešení se ale nejedná, mobil není bankovní trezor. Pokud ale chcete Bitcoiny používat v každodenním životě, instalaci nějaké té mobilní peněženky se nevyhnete. Mezi vyzkoušené patří třeba Coinomi, z novějších to jsou třeba Ethos nebo XWallet. Ale i zde
Papírové peněženky
Vaše privátní klíče máte vytištěné na papíře. V případě přírodní katastrofy (voda, oheň) o ně však přijdete. Nebo je můžete ztratit. Případně když bude zavirovaná tiskárna, nebo bude bug v softwaru, ve kterém ji tvoříte, máte také zaděláno na malér. Ale tato možnost zde existuje. Je vhodná například v případě, pokud chcete nějaký ten zlomek Bitcoinu někomu věnovat.
Hardwarové peněženky
Ty poskytují maximální možnou míru zabezpečení, vaše privátní klíče jsou totiž uloženy na speciálním offline hardwaru, nikdy tak tyto klíče neopustí toto zařízení, slouží jen k podpisu transakce. Díky vlastní obrazovce a přístupovému heslu je také jednoduché jejich ovládání. V případě ztráty můžete celou peněženku obnovit díky obnovovací fráze (SEED).
Nevíte, jakou hardwarovou peněženku si pořídit? Zkuste třeba český Trezor, případně Ledger Nano S.
Ptáte se, jestli se hardwarová peněženka vyplatí? Říká se, že pokud máte alespoň trojnásobek hodnoty krpytoměn, než je pořizovací cena zabezpečovacího hardwaru, již se vám její pořízení vyplatí. Nejlevnější Trezor si koupíte už od cca 1500 Kč a podporuje přes 500 kryptoměn, tedy nejenom Bitcoin.