
Čekáte na vhodný vstup do trhu? Chcete nakoupit Bitcoin a Altcoiny na dně? Jak složité je časování obchodu? Na tyto a další otázky dostanete odpovědi v článku, který popisuje zajímavou a účinnou strategii pro medvědí trh.
Medvědí trh (angl. bear market) způsobuje paniku u nezkušených investorů a příležitost k levnému nákupu pro zkušené investory. Nejde proto říct, že býčí trh je dobrý a medvědí špatný. Jeden by bez druhého nebyl, nelze růst do nekonečna. Navíc cykly se mají tendenci opakovat, takže co teď klesá, zákonitě jednou poroste.
Strategie snižování průměrné dolarové ceny | DCA | Dollar-Cost Averaging
DCA neboli Dollar-Cost Averaging je investiční technikou nákupu určitého aktiva (investice) za fixní částky v pravidelném časovém plánu bez ohledu na její cenu. Investor nakupuje více aktiv, když jsou ceny nízké a méně akcií, když jsou ceny vysoké.
Řekněme, že každý měsíc koupíte „kousek“ Bitcoinu za 1 000 Kč. V době růstu máte každý nový měsíc menší přírůstek vašeho aktiva, v tomto případě Bitcoinu. Potom ale při poklesu ceny nakupujete vždy více a více.
Pojďme si to ukázat na příkladu. Řekněme, že kupujete Bitcoin za oněch 1 000 Kč měsíčně, ať se to dobře počítá. Od ledna jsme u Bitcoinu v medvědím trhu, po prosincovém All-time-high v hodnotě takřka 20 000 USD/BTC se nacházíme v korekci, která již trvá více než 9 měsíců. A přes všechny poklesy a růsty jsme na průměrné ceně nákupu 8 306 USD / BTC.
Ano, kdo nakoupil při testování dna na hodnotě kolem 6 000 USD / BTC, má jistě vyšší aktuální zisk a dokonce se nenachází v červených číslech. Nicméně, poznat že se jedná o dno je velice složité. Spousta investorů např. čeká na dno kolem 4 000 USD – 5 800 USD a stále ještě nenakoupila. Ale nikde není psáno, že se Bitcoin již pod 6 000 USD nepodívá.
Navíc se najdou také investoři, kteří nakoupili na hodnotách přesahujících 10 000 USD s vědomím, že korekce Bitcoinu je již za námi a trh se opět mění v rostoucí. A bohužel jsou zde i tací, kteří nakoupili při ceně mezi 17 000 USD – 20 000 USD, protože je pohltilo FOMO a očekávali další růst ceny Bitcoinu.
Pěkný nástroj na výpočet zisku ze strategie postupného přikupování je k nalezení na tomto webu https://dcabtc.com/.
Výhody DCA:
- disciplína, investor nepodléhá emocím při nákupech, např. FOMO (fear of missing out – pocit, že když nenakoupíte dnes, již nikdy za danou cenu nenakoupíte)
- investor nakoupí více podílu, když je cena nízká, než při vysoké ceně
Nevýhody DCA:
- při DCA budete mít nižší zisk, než když nakoupíte jednorázově, tzv. Buy The Dip (avšak načasování obchodu je náročnější),
- při nákupu aktiva, které produkuje tzv. dividendy nebo další pasivní příjem se výhody DCA snižují (NEO produkuje GAS, PundiX momentálně produkují cca 7,3 % mincí měsíčně, kryptoměny PoS umožňují stakování atd)
Ale pozor! Tato strategie je vhodná pouze pro aktiva, kterým dlouhodobě věříte a víte, že nepůjdou na nulu! Dělat strategii DCA u projektů, o kterých nic nevíte, ale do kterých jste investovali na základě doporučení někoho na Telegramu nebo Twitteru, může vést k tomu, že budete mít miliony bezcenných tokenů.
Jaké další strategie lze použít?
Value Averaging
Jde o podobnou metodu, avšak investovaná částka je variabilní. V případě poklesu ceny investuje investor vyšší částku a při růstu nižší. Tím výrazněji snižujete průměrnou hodnotu daného aktiva.
Buying The Dip
Oproti jednorázovému nákupu, kdy kupujete na dně (angl. the dip), při DCA minimalizujete ztráty. A každý zkušený investor, který již ztrátu v minulosti realizoval (pokud neměl nikdy ztrátu, ještě je nezkušený, nebo geniální) vám řekne, že raději oželí větší zisk, když však minimalizuje pravděpodobnost ztráty. Navíc načasování nákupu přesně na dno je obtížné i pro zkušené tradery, natož pro nováčky.
Závěr
Dollar-Cost Averaging (DCA) je tedy skvělou strategií pro klesající trhy. Tím, že se jedná o mechanický proces, tak navíc investor nemusí denně ležet v grafech. Navíc má již vlastní strategii, které se drží. Zároveň si určil míru vlastní disciplíny, takže je oproštěn emočních her při propadu cen a tzv. FUD zprávách. A u kryptoměn jsou propady cen o desítky % denně běžné! Navíc investor díky DCA snižuje ztráty a co je nejlepší? Nakupuje v dobách nízkých cen!
Doposud zveřejněné lekce školy tradingu
Škola tradingu #1 | Technická a fundamentální analýza
Škola tradingu #2 | Strategie pro medvědí trh
Škola tradingu #3 | Struktura trhu, support a rezistence
Škola tradingu #4 | Svíčky, vzorce svíček
Škola tradingu #5 | Svíčkové patterny a formace
Škola tradingu #6 | Cenové formace: vlajka, trojúhelník a klín