
Rozhovor s jedním z nejznámějších kryptoměnových influencerů Karlem Fillnerem, který se v roce 2018 stal prezidentem krypto-bankovní asociace BACCA. Kromě několika svých tipů Karel konečně odhaluje, kdy a jak vznikla hláška "Karel vám to říkal".
Karel Fillner je kryptonadšenec a evangelista, je zapojen do mnoha krypto projektů, vlastní například web btctip.cz nebo karluvklub.cz, kde publikuje informace o kryptoměnách, decentralizovaných technologiích, různé analýzy atd. O kryptoměny se zajímá již od roku 2012, v Česku vedl například lokální verzi mezinárodního magazínu Cointelegraph.
Karel organizuje veřejné prezentace, přednášky a školení jako např kurz s názvem Digitální zlato. V roce 2018 se navíc stal prezidentem krypto-bankovní asociace BACCA.
Jak ses poprvé dozvěděl o Bitcoinu a kdy? Věděl jsi hned, že jde o přelomovou věc, nebo jsi byl zpočátku na pochybách?
Bitcoin jsem úplně na začátku bral jen jako příležitost k tradingu (o kterém jsem měl předtím jen mlhavé představy), v r. 2012 jsem absolvoval základní kurz tradingu a v r. 2013 pokoušel štěstí na burzách MtGox a BTC-e. Teprve po pár měsících pro mě začal být daleko zajímavější samotný fenomén a disruptivní potenciál Bitcoinu a začal jsem sledovat všechny dostupné informace, tenkrát hlavně na zahraničních webech.
A protože jsem se v té době zrovna učil tvořit webovky na Wordpressu a v ČR snad kromě fóra Bitcash nebyl žádný pořádný zdroj informací o kryptu v češtině, založil jsem btctip.cz. Nejdřív jsem jen překládal články z angličtiny, postupně jsem začal víc publikovat za sebe a s obsahem mi také začali pomáhat kamarádi.
Máš nějaké „civilní zaměstnání“, nebo už jsi full time v kryptu?
V současné době už jsem v kryptu opravdu full time, předtím jsem působil na různých obchodních pozicích v korporátu a později jsem se hodně zajímal o affiliate marketing. Aktuálně kromě webu btctip.cz provozuji ještě s kamarády vzdělávací web karluvklub.cz, dělám různá školení, přednáším na konferencích a dost času mi bere i konzultační a poradenská činnost pro různé projekty spojené s kryptoměnami. A loni na podzim jsem se stal prezidentem nové krypto-bankovní asociace BACCA.
Tvoje aktivita v rámci BACCA je určitě přínosem pro trh kryptoměn a jejich propojení do reálného života. Ale na druhou stranu, Bitcoin vznikl jako vzdor bankovnímu systému, jako revoluce v opozici bankám. Není krypto-bankovní asociace v rozporu s tímto myšlením, resp. zapojování jakékoliv banky nebo instituce do decentralizovaného světa kryptoměn? Nad tokeny firem bude mít přeci někdo dohled, nebo ne? Bude potřeba někomu důvěřovat, nějaké třetí straně.
Ono se to zase tak vzájemně nevylučuje. Na jedné straně je tady bitcoin a další kryptoměny postavené na principech, o kterých píšeš v otázce, a to je něco, co je bankám a centralizovaně korporátním organizacím dost vzdálené – a je to tak dobře. Na druhé straně ale vzniká obrovské množství projektů založených na kryptoměnovém základu, ale s přesahem do oborů, které jsou silně regulované, a ještě dlouhou dobu tomu tak bude. Typicky např. aktuální trend tokenizace assetů a způsob financování běžných firem pomocí tokenů si chtě nechtě vyžádá určitou spolupráci mezi tím „starým“ bankovním a regulatorním světem a tím novým, progresivním a digitalizovaným. A pokud se k tomu postavíme konfrontačním způsobem, bude to v případě velké části těchto projektů kontraproduktivní.
Dobré na tom je, že si každý může vybrat. Vždy tady budou lidé, kteří budou používat nástroje, se kterými nemusí důvěřovat žádným třetím stranám – a věřím, že se budou stále zdokonalovat. A stejně tak tady bude prostor pro kooperaci s tím, na co jsou lidé zvyklí a co běžně používají.
Cítíš se jako česká krypto-celebrita?
To je vtipná otázka. Já si nemyslím, že dělám něco tak úplně výjimečného a k mému štěstí znám hodně lidí, které snad můžu považovat i za přátele, kteří bitcoinu a hlavně těm technickým věcem rozumí 100x víc než já a moc si vážím toho, co pro kryptoměny dělají. Na mě je prostě víc vidět, zaměřil jsem se na osvětu a musím chtě nechtě „ukazovat ksicht“. Naštěstí zase krypto ještě není tak mainstreamové, abych někde u večeře v restauraci rozdával autogramy :-) .
Jak jsi přišel na hlášku „Karel vám to říkal“?
Konečně to můžu ventilovat veřejně – na to jsem vůbec nepřišel já, ale kamarád Luboš, který mj. staví různé webovky a když jsme spolu jednou seděli u skleničky, pořád zmiňoval, jak mi pěkně vyšla predikce na 10násobné zhodnocení Litecoinu na jaře 2017. A já mu z legrace říkal, že bych si na ty predikce měl zřídit web, že je pořád volná doména karelvamtorikal.cz. Druhý den už volná nebyla :-). Luboš postavil fanouškovské stránky a když jsme spolu občas seděli u vína, tahal ze mě informace o různých coinech, které pak rovnou zveřejňoval na webu. A od té doby si to žije tak nějak vlastním životem…
Myslíš, že na ceny Bitcoinu a Litecoinu má vliv půlení (angl. halving)? Litecoin má další půlení v srpnu 2019, Bitcoin v květnu 2020.
Podle mě rozhodně ano. Je samozřejmě otázkou, jak dlouho dopředu před halvingem se to začne projevovat a nakolik to bude vliv snížené nabídky, nebo spíš marketingu a publicity, která tomu bude věnována. A taky si myslím, že speciálně u Litecoinu to nebude pár týdnů před halvingem, ale spíš několik měsíců, i u Bitcoinu se halving podle mě začne projevovat mnohem dřív, než tomu bylo při minulých půleních odměny.
A jak si vysvětluješ exponenciální růst Bitcoinu (a krypta obecně) v roce 2017 a následnou korekci? Jakému vlivu bys přikládal význam?
Po euforii spuštěné greedem kolem hardforku/splitu BTC a BTC Cash následovalo FOMO, ukončené výběrem zisků těch poučenějších. Spuštění CME a následné shortování to jen umocnilo.
pozn. autora: spuštění CME futures kontraktů proběhlo 18. prosince 2017, přesně ten den přišel vrchol Bitcoinu
V jakém oboru je podle tebe největší prostor pro uplatnění kryptoměn? Digitální měny, supply chainy, decentralizovaná cloudová úložiště, IoT, decentralizovaný internet, …?
Digitální měny – platební coiny, všude tam, kde bude záležet na rychlosti transakcí a především využití mikroplateb.
Anonymní coiny (ale i pseudonymní měny) při zvyšování tlaku na regulaci a např. cashless společnost.
Kryptoměny jako technologie – IoT, supply chainy, tokenizace assetů a dalších asi 100 oborů, kde zatím můžeme využití sotva tušit…
Která platforma může být zabijákem Etherea? EOS, Cardano, Zilliqa? Nebo Bitcoin se sidechainem RSK?
Ethereum spáchalo sebevraždu už v r. 2016 při hardforku po hacku DAO a následném rollbacku, kdy v čele se svým monarchou Vitalikem popřelo nejdůležitější principy decentralizovaných kryptoměn. Není žádným tajemstvím, že od té doby ETH moc nefandím.
Na Bitcoin RSK zatím nevidím nic tak převratného, uvidíme, jak bude pokračovat další vývoj.
Líbí se mi Zilliqa, její řešení škálovatelnosti a transaction sharding, reálné a masové nasazení je samozřejmě otázkou budoucnosti.
Jaký máš názor na rozšíření Bitcoinu jako SegWit, Lightning network, sidechainy RSK nebo MimbleWimble? Můžou znamenat, že většina ostatních měn ztratí svoji konkurenční výhodu oproti Bitcoinu? Vždyť přes něj půjdou posílat rychlé levné transakce, umožní chytré kontrakty, anonymitu.
Nepopírám, že velká část ostatních měn opravdu konkurenční výhodu oproti Bitcoinu ztratí, všechna uvedená vylepšení a rozšíření určitě přispějí k mnohem většímu využití BTC. Přesto si myslím, že ani Lightning Network na BTC nepřeválcuje např. použitelnost a využitelnost Litecoinu, případně dalších platebních coinů. Existují studie, které ukazují, že při skutečně masovém rozšíření Bitcoinu nebude ani LN stačit (respektive nebude využíván na 100 %) globálním potřebám a např. Litecoin může být vhodným doplněním a alternativou. Proto nejsem Bitcoin maximalista, myslím, že je před námi ještě hodně známých i neznámých využití kryptoměn, kde by bylo zbytečné, aby se Bitcoin pokoušel o absolutní univerzálnost.
Co si myslíš o budoucnosti decentralizovaných krypto burz?
Jsem jednoznačným zastáncem a fanouškem decentralizovaných krypto burz, zvlášť tam, kde zůstanou u modelu crypto-crypto bez vlivu fiatu a regulačních zásahů.
Kdy si myslíš, že přijde příští krize tradičního finančního systému a jakou úlohu v ní budou hrát kryptoměny? Může být Bitcoin uchovatel hodnoty, takový bezpečný přístav pro investice? Nebo bude krypto padat jako ostatní trhy, investoři se jich mohou začít zbavovat jako prvních, coby nejrizikovějších aktiv.
Nejsem ekonom a nechci být ani věštec, jakkoliv se všude říká, že i malému dítěti musí být jasná neudržitelnost současného finančního systému, tak já katastrofické scénáře moc nesdílím. Bohužel to vypadá, že těch „nábojů“ má současná finanční oligarchie v zásobě pořád ještě dost a jak se říká, kapři si rybník nevypustí. V lokálním měřítku (Venezuela apod.) se krizové scénáře vyskytovat budou, ale podle mě je skutečná finanční, případně měnová, ekonomická krize sice nevyhnutelná, ale pořád ještě daleko. V každém případě vidím Bitcoin jako uchovatele hodnoty už teď, nečekal bych na žádnou krizi. Ale abych odpověděl na otázku komplexně, v případě krizových scénářů si myslím, že v krátkodobém horizontu budou kryptoměny opravdu spíš padat, jako typický „zbytný statek“.
Naše čtenáře bude zajímat, kdybys mohl investovat např. 100 000 Kč, jakých 5 coinů by sis vybral a v jakém poměru. Samozřejmě to nebude bráno jako finanční rada, spíš jen jako tvůj názor.
K dnešnímu dni - BTC 40 %, LTC 30 %, XMR 10 %, BOS 10 %, ZIL 10 % - to vše na HODL. Pokud bychom se bavili o krátkodobé spekulaci, vypadalo by to zřejmě jinak, ale do toho se teď pouštět nebudeme.
Využíváš kryptoměny při cestování na placení? Které místo je z tvých zkušeností nejvíce krypto-friendly?
Nejen při cestování, v podstatě všude kde jsem hledám místa, kde se dá kryptoměnami platit a kafe mi tam chutná lépe :-). Loni na podzim jsem byl na velké konferenci na Maltě a ta je opravdu crypto-friendly, není to jen na papíře. Ale není to jen o restauracích a kavárnách, za krypto si občas koupím i něco v Alze, kupuji také domény a různé online služby. Kryptoměny je zkrátka potřeba také používat, nejen spekulovat na jejich budoucí hodnotu.
Přejděme k tvým sázkám na cenu Litecoinu, kolik jsi jich už absolvoval a jsi momentálně vsazený a jestli ano tak za jakých podmínek?
Od té doby, kdy jsem v březnu 2017 při ceně cca 3,50 USD predikoval Litecoinu růst na 50 USD do léta a na 200 USD do konce roku, je moje bilance v sázkách přibližně vyrovnaná, nicméně loňský optimismus spojený se sázkou LTC na 600 USD do konce roku byl opravdu přehnaný. Nestálo mě to moc, vlastně jen 10 LTC, ale z konkrétních predikcí mě to docela vyléčilo.
Aktuálně mám otevřenou jen jednu sázku – a to ve znění, co přijde dřív, jestli propad Bitcoinu na 2000 USD a níž, nebo nové ATH. Není to omezené časem, já si samozřejmě myslím, že ať už to bude trvat půl roku, nebo 5 let, tak jsou moje sázky na nové ATH ve výhodě…
Jaká je tvoje predikce Bitcoinu a Litecoinu pro rok 2025?
Budou tady pořád, v ještě lepší technologické kondici a budou hrát v našich životech mnohem důležitější roli než teď. A budou stát víc než teď – ale predikovat, jestli o 10 %, nebo 100x víc, raději nebudu.
Na kterých informačních kanálech a sociálních sítích tě můžeme vídat?
Btctip.cz, Karluvklub.cz, FB Karel Fillner, Twitter, Instagram. Využívám také Discord, Slack, Telegram – ale to spíš v uzavřených skupinách…
Jaké chystáš nové projekty?
V r. 2018 jsme objeli velká česká města a byli jsme i na Slovensku s projektem KryptoTour, tak si říkám, že možná něco podobného ještě zopakuji – jen na to asi nebude vhodná příležitost, pokud bude bearmarket ještě nějakou dobu pokračovat. Tak doufám, že se ve velkých přednáškových sálech potkáme co nejdříve.
Díky za rozhovor a ať se daří v pracovním i soukromém životě. A přejeme ti úspěch v tvé sázce :-)