
Jaké existují vlajkové formace? Které znamenají potvrzení trendu a které značí naopak jeho obrat? Jak poznat vlajku od klínu a trojúhelníku? V této části školy tradingu kryptoměn si odpovíme právě na tyto otázky.
Tento díl navazuje na předchozí pátý díl Školy tradingu, ve kterém jsme ukázali dvoj a více svíčkové patterny, jako jsou Ranní a večerní hvězda, 1-2-3 pattern, dvojité dno s dvojitým vrcholem, Cup&Handle a Head&Shoulders.
Dnes se podíváme na to, jak vypadají formace konsolidace a obratu vlajkového typu. Máme hned tři nejznámější typy a to vlajka, trojúhelník a klín.
Všechny tyto formace jsou tvořeny dvěma trendovými čárami, supportem a rezistencí. Ty ohraničují cenu daného instrumentu.
Cenové svíčkové grafy jsou základem každé technické analýzy. Formace, které se v nich objevují, dávají traderům, kteří využívají price action určité vodítko, jakým směrem by se mohl trh vydat.
Cenové formace se rozdělují do dvou základních skupin, trendových a obratových. Ty si následně popíšeme a ukážeme příklady:
Trendov formace nebo také konsolidační formace potvrzují pohyb trhu ve směru trendu.
- Vlajka
-
Trojúhelník
- symetrický
- rostoucí
- klesající
Obratové formace signalizují obrat trendu
- Klín
Vlajka
Formace nazývaná vlajka je pokračující pattern, který se objevuje po nějakém silném trendovém pohybu ať už vzhůru nebo dolů. Pokračující znamená, že obchodování této formace je v souladu s aktuálním trendem.
Vlajkové formace se vyskytují poměrně často a bývají spolehlivými formacemi konsolidace a korekce. Většinou nám zpomalení trendu může signalizovat možný vstup do obchodu ve směru trendu za lepší cenu.
U býčí vlajky se tedy jedná o silný rostoucí pohyb, po kterém následuje série nižších High (LH / lower high) a nižších Low (LL / lower low). Po proražení horní klesající trendové čáry vlajky následuje pokračování pohybu směrem vzhůru.
Opakem je medvědí vlajka, která je tvořená silným klesajícím pohybem a následující sérií vyšších High (HH / higher high) a vyšších Low (HL / higher low). Po proražení spodní rostoucí trendové čáry vlajky následuje pokračování pohybu směrem dolů.
Tyto formace ale znamenají pouze malé tržní korekce v relativně silných trendech. Proto je počet svíček, které vlajky obsahují, relativně nízký, většinou kolem 20 svíček.
Trojúhelník
Trojúhelník nebo také triangl se vyskytuje na trzích velice často, zejména před nějakými důležitými oznámeními a fundamenty. U trojúhelníkové formace očekáváme její proražení.
Základní trojúhelník je symetrický, doplňkové jsou trojúhelníky rostoucí a klesající, záleží na jejich sklonu. Pojďme se podívat na jejich konkrétní ukázky.
Symetrický trojúhelník
Formace symetrického trojúhelníku (angl. Symmetrical Triangle) vznikne, pokud se vytvoří nižší maxima a zároveň vyšší minima v určitém časovém rozpětí. Jelikož cena osciluje ve stále menším rozpětí, formace symetrického trojúhelníku se postupně zužuje. Dříve nebo později dojde k proražení tohoto trojúhelníku a pohyb bývá nezřídka výrazný a má silné momentum. Proražení formace lze obchodovat v jakémkoliv směru na základě čekajících příkazů. Případně se dá vyčkat na samotné proražení a otestování proražené oblasti a vstoupit do obchodu až v této pozici.
Take-Profit tohoto obchodu (TP) lze stanovit nejbližší logický swing low nebo swing high případně logické supportní a rezistentní úrovně daného trhu. To samé se dá říci o nastavení stop-lossu.
Rostoucí trojúhelník
Rostoucí trojúhelník (angl. Ascending Triangle) vznikne, pokud se tvoří maxima na podobné úrovni a zároveň postupně rostou minima. Cena se tedy postupně zvyšuje, ale zároveň vždy narazí na rezistenci, která je nakonec proražena směrem vzhůru.
Vstoupit do takového obchodu se dá buďto agresivně při průrazu vzhůru, nebo konzervativně až po otestování proražené úrovně. Trpělivost se v tomto případě vyplácí, protože zvyšujete pravděpodobnost úspěchu vašeho trejdu.
Sice se jedná o bullish formaci, ale samozřejmě může být prolomena taktéž směrem dolů.
Klesající trojúhelník
Klesající trojúhelník (angl. Descending Triangle) vznikne, když minima zůstávají na supportní úrovni, avšak maxima se postupně snižují. Tlak na supportní zónu se zvyšuje až support neodolá a cena se propadne pod tuto formaci.
Vstup do obchodu je možný opět buďto agresivní, nebo konzervativní, podobně jako u trojúhelníku rostoucího.
Stejně jako u rostoucího trojúhelníku může být formace někdy prolomena opačným směrem.
Klín
Formace klínu může být klesající, nebo rostoucí. Oproti vlajkám a trojúhelníkům se liší v tom, že trendové čáry nejsou rovnoběžné jako u vlajek a mají jiný sklon, čímž se liší od trojúhelníků. Zásadním rozdílem však je fakt, že klín signalizuje obrat stávajícího trendu.
Klíny se objevují většinou v trendu, který zpomaluje a připravuje se na změnu nebo pokračování s větší rychlostí. Jelikož se jedná většinou o dlouhodobou formaci, vytvoření klínu trvá delší dobu, avšak s následným silným vlivem na cenu.
Obchodovat se dá proražení této formace s tím, že cílem je nějaká nejbližší S/R zóna (supportní/rezistentní zóna). Stop-loss se umísťuje nad swingové high u rostoucího klínu, nebo pod swingové low u klínu klesajícího.
Shrnutí
Představili jsme si konsolidační formace vlaku a trojúhelník a obratovou formaci klín. Tyto formace mohou dávat traderům informace o tom, zda trend bude po jejich vykreslení pokračovat, nebo se spíše otočí zpět. V případě obchodování nezapomínejte používat stop-lossy a targety si vždy dávejte k nejbližším logickým supportům či rezistencím.
Stejně jako nemají 100% přesnost meteorologové při svých předpovědích, ani v tradingu se nemůžete na nic spolehnout s jistotou. Ale tak jako meteorologové mívají většinou pravdu, cenové formace bývají také úspěšné. Vždy však mějte v potaz nepředvídatelnost tržního chování jako celku. Formace však mohou být pro vás v tradingu velice užitečné.
Cenové formace se nachází ve všech časových rámcích. Spolehlivější jsou však ty, které se vytváří v delších časových obdobích. Vlajka v denním grafu bude mít tedy větší váhu než vlajka v grafu pětiminutovém.
Stejně jako u jiných dílů školy tradingu i zde musíme zdůraznit, abyste využívali cenové formace v souvislostech s jinými faktory.
Doposud zveřejněné lekce školy tradingu
Škola tradingu #1 | Technická a fundamentální analýza
Škola tradingu #2 | Strategie pro medvědí trh
Škola tradingu #3 | Struktura trhu, support a rezistence
Škola tradingu #4 | Svíčky, vzorce svíček
Škola tradingu #5 | Svíčkové patterny a formace
Škola tradingu #6 | Cenové formace: vlajka, trojúhelník a klín