
Kryptoměny nejsou v online světě v bezpečí. V minulosti již byly různými způsoby odcizeny kryptoměny v hodnotě milionů dolarů. Pokud si nejste jisti, zda máte svoje kryptoměny zabezpečeny, pořiďte si hardwarovou peněženku Trezor od české firmy Satoshilabs.
Stejně tak, jako vám kapsář může ukrást hotovost, na internetu můžete přijít o vaše elektronické peníze. Při troše nedbalosti je můžete také ztratit. Z desetiletého vývoje kryptoměn víme, že každé online službě hrozí, že bude kompromitována. Riziko bývá o to větší, čím více majetku nebo spravuje. Za všechny zmíníme burzu Mt. Gox, ze které bylo v roce 2014 odcizeno přes 800k Bitcoinů. Jelikož jsou transakce kryptoměn trvalé a nevratné a vklady u prostředníků nepojištěné, je jasně vidět, že se jedná o velký problém.
Existuje několik způsobů zabezpečení kryptoměn, které jsou však nejbezpečnější?
Kryptoměnové peněženky
Bitcoinová a obecně kryptoměnová peněženka je specializovaný software pro správu a převod kryptoměn. Na rozdíl od běžné peněženky, kde uchováváte peníze v hotovosti a vašeho bankovního účtu, kde jsou fiat peníze v elektronické podobě, v typické Bitcoinové peněžence nedržíte vaše Bitcoiny, ale privátní klíče, které k nim umožňují přístup. Veškeré Bitcoiny jsou uloženy na blockchainu.
Vaše bitcoinová peněženka tedy nedisponuje počtem Bitcoinů, které ukazuje že má, ale pouze tzv. UTXO neboli neutracenými transakcemi. A k těm máte klíče, které prokazují vaše vlastnictví, stejně jako máte třeba heslo do internetového bankovnictví a prokázat se prostředky na bankovním účtu můžete v bance s občanským průkazem.
Podobně jako normální peněženka různé kapsy a přihrádky, má kryptoměnová peněženka různé adresy. Ty slouží stejně jako čísla bankovních účtů. Pokud potřebujete někomu zaslat Bitcoiny, zadáte adresu jeho Bitcoinové peněženky a požadovaný počet BTC. Po odeslání proběhne transakce bitcoinovou sítí, kde ji těžaři ověří a zapíší do blockchainu.
Když nevlastníte privátní klíče, nevlastníte ani kryptoměny!
Typy kryptoměnových peněženek
Existuje několik typů krypto peněženek, pojďme se podívat, jaké máte možnosti
- Kryptoměny můžete držet na specializovaných krypto burzách a směnárnách, což je nejméně bezpečná forma, jelikož vaše privátní klíče vlastní třetí strana, tedy konkrétní burza.
- Softwarové peněženky, které máte uloženy v počítači včetně celého blockchainu (full client), nebo bez něj. Ty jsou již relativně bezpečné, ale ne zcela.
- Potom existují papírové peněženky, kdy máte svoje privátní klíče vytištěné na papíře. O ty můžete přijít v případě přírodní katastrofy – rozmočí je papír nebo shoří. Někdy může být také zavirovaná tiskárna, zkrátka úplně jisti si být nemůžete.
- Nejbezpečnějším typem jsou však hardwarové peněženky.
Jak fungují hardwarové peněženky
Na rozdíl od softwarových peněženek, hardwarové peněženky poskytují maximální možnou míru zabezpečení. Důvodem je fakt, že vaše privátní klíče jsou uloženy na speciálním hardwaru, který pracuje offline a soukromé klíče tak nikdy neopustí toto zařízení.
Na internet se dostane pouze podepsaná transakce, která hardwarovou peněženku opustí. Nikdy privátní klíč!
Hardwarové peněženky mají také vlastní obrazovku a klávesnici, modernější typy dotykovou obrazovku.
Bezpečnost hardwarových peněženek je chráněna přístupovým heslem, proto i při jejich ztrátě nepřijdete o kryptoměny na nich uložených.
A druhý důvod, proč není tragédie, pokud o hardwarovou peněženku přijdete? Dává vám možnost svého obnovení pomocí obnovovací fráze (angl. SEED), kterou bývá sled anglických slov, nejčastěji 12 nebo 24. Touto obnovovací frází můžete svůj stav hardwarové peněženky obnovit buď na novém zařízení, nebo na vašem původním, pokud jste zapoměli nebo ztratili heslo. Avšak dávejte si pozor, ať tuto obnovovací frázi nemáte někde napsanou v počítači nebo vyfocenou, jelikož cokoliv je převedeno do jedniček a nul má tendenci k tomu být nalezeno nepovolanou osobou. Jak uvedl Slush v jednom rozhovoru, „tužku a papír ještě nikdo nikdy nehacknul“.
Mají hardwarové peněženky také nějaké nevýhody? Ano, díky jejich nutnosti připojování přes USB port a potřebě hesla nejsou tak pohodlné na používání. Ale za tu jistotu bezpečnosti těch pár kroků navíc stojí.
Jaké známe hardwarové peněženky? Nejznámější jsou Trezor a Ledger.
Hardwarová peněženka Trezor
Jedná se o český výrobek společnosti Satoshi Labs, kterou založil Marek Palatinus aka Slush společně s Pavolem Rusnákem aka Stick.
SatoshiLabs představili svůj vůbec první koncept hardwarové peněženky již v roce 2012. Důvodem vzniku byla krádež Bitconů právě zakladateli SatoshiLabs, vyčísleno v dnešních cenách v desitkách milionů korun. Právě pocit ze ztráty byl tak hrozný, že se Slush rozhodl s tím něco udělat. A jejich Trezor přinesl opravdovou revoluci v držení Bitcoinů. Díky Trezoru tak majitel privátních klíčů může posílat a přijímat kryptoměny bez strachu, že mu jej nějaký hacker odcizí.
SatoshiLabs ale stáli před těžkým rozhodnutím, zda otevřít přístup k jejich zdrojovým kódům tzn. učinit celý projekt Trezor opensource, nebo ne. Zvítězila transparentnost, každý si tak může ověřit, že ve zdrojovém kódu Trezoru nejsou žádná zadní vrátka.
Od roku 2018 nabízí SatoshiLabs nový vylepšený Trezor T s dotykovou obrazovkou. Ten se připojuje k počítači pomocí USB-C kabelu a je zabezpečen PIN kódem.
Trezor T podporuje systémy Windows, Linux, MacOS a Android. Existuje také rozšíření pro Google Chrome.
V současnosti Trezor podporuje přes 500 kryptoměn, samozřejmostí je Bitcoin, Litecoin, Ethereum a mnohé další. Jejich seznam naleznete na stránkách Trezoru.
Co dalšího nabízí Trezor?
Trezor není pouze hardwarovou peněženkou, plní také funkci password manažera, dvoufaktorového přihlašování U2F, přihlašovací klíč SSH nebo GPG.
Závěrečné doporučení
Pokud vlastníte kryptoměny v hodnotě alespoň trojnásobně přesahující hodnotu hardwarové peněženky, určitě byste měli zvážit její pořízení. Není totiž horšího pocitu, než když zjistíte, že vaše kryptoměny již nejsou na směnárně, kde jste si je koupili ale v peněžence hackera.
Z důvodů uživatelského prostředí doporučujeme Trezor T, který má dotykový displej a větší podporu kryptoměn. Navíc tím podpoříte českou ekonomiku, protože Trezor je produkt českých vývojářů ze SatoshiLabs.
Nyní navíc probíhá akce Black Friday, při které si můžete až do úterý 3. prosince zakoupit hardwarovou peněženku Trezor s 30% slevou. Trezor One vás tak vyjde na něco málo přes tisícovku a moderní Trezor T na nějakých 3220 Kč. Stačí přejít na stránky Trezoru přes banner a využít promokód TRZR30.