
Zilliqa je blockchainová platforma využívající sharding pro lepší škálování. Je označována jako platforma nacházející se v ideální rovnováze bezpečnosti, decentralizace a škálovatelnosti.
Co to je Zilliqa?
Zilliqa je nová blockchainová platforma pro vysoce propustné decentralizované aplikace. Jako první přináší do praxe teorii zvanou sharding (česky střepení), který umožňuje, že propustnost se škáluje lineárně s rostoucím rozšířením sítě. Zilliqa je platformou, která se nachází v ideální rovnováze bezpečnosti, decentralizace a škálovatelnosti.
Zilliqa sama sebe nazývá “Blockchainová platforma další generace s vysokou propustností”.
Popis
Zilliqa je blockchainová platforma 3 generace, která řeší problém stávajících platforem, kterým je škálování dat. Jako první zavedla do praxe sharding. Během zátěžových testů v průběhu testnetu Zilliqa dosáhla 2828 transakcí za sekundu.
Konsenzus sítě
Zilliqa používá pro konsenzus v síti optimalizovaný pBFT protkol (Practical Byzantine Fault Tolerant). Kromě toho používá také algoritmus Proof of Work, ale pouze na ověření těžební identity, jako prevenci Sybil útoku a na provádění shardingu. Sybil útok je převzetí sítě nějakými špatnými činiteli.
Jiné platformy, jako třeba Bitcoin nebo prozatím také Ethereum využívají algoritmus Proof of Work na dosažení síťového konsenzu, kde se shodují na platnosti bloků přidávaných do blockchainu. Podobně jako u Zilliqy, pBFT protokol využívají jiné platformy, konkrétně NEO, Tendermint a Hyperledger.
Sharding
Sharding je přístup k dosažení škálovatelnosti velkých objemů dat na blockchainu.
Ve standardním přístupu všechny síťové uzly ukládají a zpracovávají veškeré transakce, které se v blockchainové síti uskuteční.
U shardingu potvrzuje jednotlivé transakce vždy jen nějaká podskupina síťových uzlů, aniž by se snižovala bezpečnost potvrzování. Těžaři se rozdělí do jednotlivých shardů (skupin) a těží mikrobloky, které se následně spojují v jeden blok. Díky tomu se maximální počet transakcí rozšiřuje lineárně s růstem sítě. Čím víc těžařů tedy bude těžit, tím bude větší počet transakcí za sekundu.
Programovací jazyk Scilla
Pro zajištění bezpečnosti vyvinuli vývojáři nový programovací jazyk na psaní chytrých kontraktů s názvem Scilla. Programovací jazyk Scilla není Turingovsky kompletní, neměl by tedy být tak náchylný k výskytu bugů.
Na blockchainu Zilliqa půjdou vyvíjet decentralizované aplikace v oblastech, jako jsou digitální marketing, platební systémy, sdílená ekonomika nebo správa přístupových práv.
Pro psaní chytrých kontraktů (smart contracts) se využívá tzv. dataflow programování. Chytré kontrakty se navrhnout jako vlákno jednotlivých instrukcí, kde každá instrukce vyžaduje vstupní data na začátku a produkuje výstupní data na konci.
Zilliqa se hodí na náročné výpočetní operace, které se dají snadno paralelizovat, tj. více síťových uzlů může zpracovávat jednu operaci zároveň. Zilliqa se dá využít také na vyhledávání, třídění, nebo úkoly spojené s lineární algebrou. Její využití je možné na vědecké výpočty, data mining, finanční modelování, nebo neuronové sítě. To jsou algoritmy s velkou komplexitou s požadavkem na přesnost.
Tým
Tým Zilliqa je velmi silný, je v něm hned několik odborných kryptografů. Základní technologie Zilliqa byla nejprve vyvinuta v inkubátoru výzkumné laboratoře Národní univerzity v Singapuru.
CEO projektu je Xinshu Dong, který byl lídrem několika významných národních bezpečnostních kybernetických projektů. Byl také vedoucím vývojářem ve společnosti Anquan.
Hlavní vědecký poradce je Prateek Saxena, který je zároveň profesorem vývoje počítačové vědy v Národní Univerzitě Singapur, přičemž PhD obdržel na univerzitě v Berkeley. Kromě jeho činnosti na několika blockchainových projektech obdržel ocenění TOP 10 inovátorů pod 35 let v Asii za rok 2017.
Amrit Kumar je hlavním vývojářem, profesorské studium zakončil na Universitě v Grenoblu. Jeho zaměření je zabezpečení, soukromí a aplikovaná informatika. Amrit Kumar nám v minulosti poskytl rozhovor, který si můžete přečíst zde.
Hlavním evangelistou projektu je Max Kantelia, který má již přes 25 let zkušeností z technologických firem z USA, Evropy a Asie. Kromě toho, že je spoluzakladatelem společnosti Anquan Capital ze Singapuru, podílí se na vedení dvou projektů se zaměřením na umělou inteligenci. Max je jedním z TOP 100 FinTech pracovníků v Asii za rok 2016.
Roadmap
+ Q1, 2018: Testnet v1.0
+ Q2, 2018: Testnet v2.0
+ Q4, 2018: Testnet v3.0
31. 1. 2019: Spuštění Mainnetu
+ Q1, 2019: Token Swap, Anchor Dapps
+ Q2, 2019: Vylepšení jádra protokolu
+ Q3, 2019: Refactoring jádrového protokolu, vylepšení Scilla
+ Q4, 2019: Podpora jazyků vyšší úrovně
Mince
Zilliqa používá vlastní kryptoměnu s označením ZIL, na které je založena ekonomika blockchainu Zilliqa.
V oběhu je již přes 8,7 mld. mincí z celkového počtu 12,599 mld. ZIL. Maximální počet ZIL bude 21 mld.
Token swap již probíhá a končit bude až někdy koncem 2Q/2019, pokud však máte ZIL na nějaké větší burze jako Binance, Huobi, Bittrex, Kucoin, Upbit apod., nemusíte se token swapem zabývat.
Cena
ICO bylo spuštěno 26. 12. 2017 a skončilo 4. 1. 2018. Celkový počet ZIL určených pro ICO bylo 6,3 mld., což činilo hardcap v hodnotě 22 mil. USD.
Cena kryptoměny ZIL se vyvíjela trochu se zpožděním oproti zbytku Altcoinů. Na svoje ATH dosáhla ZIL až v průběhu května 2018, poté přišla očekávaná korekce až k současné hodnotě $ 0,022.
Cena při ICO: $ 0,0038
Současná cena: $ 0,022
All time high: $ 0,2
Komunita a odkazy
Pokud vás projekt Zilliqa zajímá a chcete být informováni o novinkách, můžete je čerpat na oficiálních kanálech, nebo v česko-slovenské komunitě.
Webové stránky projektu: https://zilliqa.com/
Facebook:
Zilliqa CZ/SK – česko-slovenská komunita, 250 členů *
Zilliqa (ZIL) – veřejná skupina Zilliqa, 279 členů *
Zilliqa Community Unoficial – mezinárodní komunita, aktuálně 1161 členů *
Telegram:
Zilliqa CZ/SK – česko-slovenská komunita
Zilliqa Official (No airdrops) – oficiální skupina na Telegramu
Twitter:
Zilliqa (No airdrops or ETH giveaways) – oficiální Twitterový účet
* Údaje k 2. 4. 2019
Závěr
Zilliqa je v současnosti jediná platforma, která je nyní schopna poskytnout implementaci shardingu, jež umožňuje tisíce transakcí za sekundu a současně udržuje bezpečnost blockchainu. Sharding má v úmyslu zavést také Cardano a Ethereum.
Se zajímavými plány, jako je funkční programovací jazyk pro inteligentní smlouvy, soukromí transakcí a interoperabilitu bloků, si myslíme, že Zilliqa je právě teď jedním z nejpůsobivějších projektů, na který se zaměřit.
Zilliqa se nachází v ideální rovnováze bezpečnosti, decentralizace a škálovatelnosti.